Micro:bit

Start Date
17/06/2024 07:45
End Date
17/06/2024 09:05
Duration
02:00 Hours
Categories
Ρομποτική, Προγραμματισμός, Ανάπτυξη παιχνιδιών, Υπολογιστική Σκέψη, Κώδικας, Βασικές ψηφιακές δεξιότητες

Το micro:bit BBC είναι ένα ενσωματωμένο σύστημα υπολογιστή ανοιχτού κώδικα σε μέγεθος τσέπης, βασισμένο σε ARM, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη διδασκαλία των παιδιών και την εφαρμογή κωδικοποίησης στους φυσικούς υπολογιστές. Διαθέτει οθόνη φωτός LED, κουμπιά, αισθητήρες και πολλές δυνατότητες εισόδου/εξόδου που, όταν προγραμματιστούν, του επιτρέπουν να αλληλεπιδρά με εσάς και τον κόσμο σας. 

  • Το μπροστινό μέρος του micro:bit διαθέτει 25 προγραμματιζόμενα LED σε πλέγμα 5 x 5, δύο προγραμματιζόμενα κουμπιά, ένα προγραμματιζόμενο λογότυπο αφής και ένα μικρόφωνο.
  • Το πίσω μέρος του micro:bit διαθέτει μικρόφωνο, επεξεργαστή, ηχείο, κεραία ραδιοφώνου/Bluetooth, επιταχυνσιόμετρο και πυξίδα.
  • Υπάρχει επίσης ένας ενσωματωμένος αισθητήρας φωτός και αισθητήρας θερμοκρασίας, καθώς και pins στο κάτω μέρος που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τη σύνδεση αξεσουάρ. Το micro:bit BBC μπορεί να συνδεθεί σε έναν υπολογιστή με υποδοχή USB ή να προσπελαστεί μέσω μιας εφαρμογής σε tablet.
  • Μια μπαταρία μπορεί να συνδεθεί στο micro:bit BBC για να παρέχει φορητή ισχύ εν κινήσει.

 

 

 

BBC micro:bit, çocuklara öğretmek ve fiziksel bilgi işlem içinde kodlama uygulamak için kullanılabilen, cep boyutunda, açık kaynaklı, donanımsal, ARM tabanlı gömülü bir bilgisayar sistemidir. Bir LED ışıklı ekrana, düğmelere, sensörlere ve programlandığında sizinle ve dünyanızla etkileşime girmesini sağlayan birçok giriş/çıkış özelliğine sahiptir. 

  • BBC micro:bit'in ön tarafında 5 x 5 ızgarada düzenlenmiş 25 programlanabilir LED, iki programlanabilir düğme, programlanabilir bir dokunmatik logo ve bir mikrofon göstergesi bulunur.
  • BBC micro:bit'in arkasında mikrofon, işlemci, hoparlör, radyo/Bluetooth anteni, ivmeölçer ve pusula bulunur.
  • Ayrıca yerleşik bir ışık sensörü ve sıcaklık sensörünün yanı sıra alt kısımda aksesuarları bağlamak için kullanılabilecek pimler vardır. BBC micro:bit, USB konektörüyle bir bilgisayara takılabilir veya tabletteki bir uygulama aracılığıyla erişilebilir.
  • Hareket halindeyken taşınabilir güç sağlamak için BBC micro:bit'e bir pil takımı bağlanabilir.
Αποδοχή Cookies More Info