mBot

Start Date
24/11/2023 07:45
End Date
24/11/2023 09:05
Duration
02:00 Hours
Categories
Ρομποτική, Προγραμματισμός, Υπολογιστική Σκέψη, Κώδικας, Βασικές ψηφιακές δεξιότητες

To mBot είναι ένα δίτροχο, με βάση την πλακέτα Arduino ρομπότ, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από παιδιά ηλικίας 8 ετώ και πάνω. Διαθέτει ενσωματωμένους αισθητήρες και προγραμματίζεται με τις γλώσσες προγραμματισμού γραφικών του MakeBlock και Scratch. Λόγω του απλού και ελκυστικού ρόπου χρήσης του, μετατρέπει τη μάθηση σε μια ευχάριστη εμπειρία. 
Τα παιδιά ξεκινούν από τη συναρμολόγηση του ρομπότ τους με ένα κατσαβίδι και οδηγίες βήμα προς βήμα, στη συνέχεια το ελέγχουν με μια συσκευή μέσω της εφαρμογής της και καθώς προχωρούν, μαθαίνουν τους διάφορους μηχανισμούς και ηλεκτρονικα εξαρτήματα, κατανοούν βασικές αρχές προγραμματισμού και αναπτύσσουν δεξιότητες λογικής σκέψης και σχεδίασης. 
To mBot είναι επίσης επεκτάσιμο, με πολλά διαθέσιμα εξαρτήματα που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή άλλων ρομπότ, για την ενασχόληση με μια ποικιλία πρακτικών STEAM δραστηριοτήτων και κώδικα. 

 

 

 

mBot, 8 yaş ve üzeri çocukların kullanabileceği iki tekerlekli Arduino tabanlı bir robottur. Yerleşik sensörler ve aktüatörlerle birlikte gelir ve MakeBlock ve grafiksel bir programlama dili olan Scratch kullanılarak programlanabilir. Basit ve çekici kullanım şekli sayesinde programlamayı öğretmeyi, öğrenmeyi basit ve eğlenceli hale getirir. 
Çocuklar, robotlarını bir tornavida ve adım adım talimatlarla monte ederek başlayabilir, ardından uygulama aracılığıyla bir cihazla kontrol edebilir ve ilerledikçe çeşitli robotik makineler ve elektronik parçalar hakkında bilgi edinebilir, blok tabanlı programlamanın temellerini kavrar ve mantıksal düşünme ve tasarım becerilerini geliştirir. 
mBot ayrıca, çeşitli robotlar oluşturmak ve çeşitli uygulamalı STEAM ve kodlama ile meşgul olmak için kullanılabilecek birçok bileşenle genişletilebilir. 

Αποδοχή Cookies More Info